niedziela, 24 listopada 2013

Ogród Kenrokuen
Pocztówka z Japonii otrzymana w ramach Postcrossingu. Przedstawia ogród Kenrouken o którym trochę przeczytałam na pewnej stronce stowarzyszenia JAAP wspołpracującego z ambasadą Japonii w Polsce. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji a mianowicie:

Do jednego z najsłynniejszych i najpiękniejszych ogrodów w Japonii należy ogród Kenrokuen. Jest to ogród spacerowy. Znajduje się w centrum Kanazawa – urokliwego miasteczka nad Morzem Japońskim w prefekturze Ishikawa - mieście narodzin tradycyjnego teatru Nō.
Ogród Kenrokuen został zaprojektowany na podobieństwo starożytnych chińskich parków z czasów dynastii Song. Pierwotnie był prywatnym ogrodem Lorda Maeda założonym przy zamku w Kanazawie w XVII w. Jego budowa trwała ponad dwa wieki, a dla publiczności został udostępniony 140 lat temu - w 1871 r.
Nazwa ogrodu - Kenrokuen (jap. 兼六園 dosłownie: Ogród Prezentujący Sześć Cech) - nawiązuje do sześciu cech, którymi odznaczają się - według chińskiej tradycji - idealne ogrody: przestronności, odosobnienia, artyzmu, dojrzałości, obfitości wody i rozległych widoków. Wyjątkowe piękno tego ogrodu wynika z niezwykłej wrażliwości, z jaką połączono w nim elementy natury z harmonijnymi kompozycjami architektonicznymi.

Na owej stronie jest jeszcze sporo malowniczych zdjęć i ciekawostek, aż ma się ochotę łapać samolot i polecieć oglądać wszystkie zakamarki ogrodu Kenrouken.

:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz